Rośliny zimozielone są bezpretensjonalne, zawsze zadowalają swoim schludnym wyglądem.
Są zielone i piękne przez cały rok. Jeden problem, materiał do sadzenia tego typu roślin nie jest tani. Ale zawsze można wyhodować je samodzielnie. W okresie zimowym można rozmnażać tuje w domu np. na parapecie a kiedy nadejdzie wiosna, przesadzić ją do ogrodu.
Jak uprawiać tuję samodzielnie
Wszystko czego potrzebujesz to zdobyć gałąź drzewa, którą lubisz. Oczywiście nie wszystkie rośliny zapuszczają korzenie, ale w przypadku zielonej i niebieskiej tui wszystko pójdzie łatwo.
Postępowanie
Wybór trzonka jest bardzo ważny, im więcej łodyg, tym lepiej się zakorzeni. Najlepiej jest wziąć gałązkę z dorosłej tui o długości około 30 centymetrów. Odetnij ją czymś ostrym, oderwij dolne liście. Przygotuj dla niej miejsce.
Przygotowanie gleby
W przypadku tui najlepsze jest wilgotne miejsce w zacienionym miejscu. Wykop tam płytką dziurę (20–25 cm), dobrze poluzuj glebę na dole. Na dnie otworu dobrze byłoby umieścić nawóz. Najlepiej wybierz ten rozpuszczalny w wodzie. Dobrze nawodnij dziurę i poczekaj chwilę, aby gleba była nasycona niezbędnymi substancjami.
Sadzenie
Teraz włóż łodygę w otwór. Wyrównaj gałąź, aby stała prosto. Jeśli nie stoi stabilnie, podsyp ją trochę ziemią i ugnieć.
Tworzenie szklarni
Sadzonki są wystarczająco delikatne, więc na początek powinny pozostać w specjalnej szklarni. Trwałe, przezroczyste materiały najlepiej nadają się do stworzenia odpowiednich warunków. Najłatwiejszą opcją są wycięte plastikowe butelki o jasnym kolorze. Przykryj roślinę butelką wsuwając wszystkie liście do środka.
Należy upewnić się, że zimne powietrze nie przedostaje się do szklarni. Dlatego wepchnij butelkę w ziemię na kilka centymetrów i posyp ziemią wzdłuż krawędzi.
Dalsza pielęgnacja
Dbanie o sadzonki nie jest trudne: okresowo podlewaj rośliny i przewietrzaj, ale nie wcześniej niż dwa tygodnie po posadzeniu. Kiedy zauważysz, że łodyga jest zakorzeniona, możesz całkowicie usunąć szklarnię. W przyszłym roku możesz przesadzić tuję, ale lepiej pozwolić, aby rosła rok lub dwa w jednym miejscu.
Jest to prosty sposób, który dobrze się sprawdza. Jak widać w całym procesie, nie ma nic skomplikowanego. Bez zbędnego zamieszania i co najważniejsze, bez wydatków. Krzewy rosną bardzo dobrze, więc możesz bezpiecznie spróbować je wyhodować samodzielnie!
Comments are closed.